Предавање
Компјутерско моделовање наноструктура на површинама кристала

Предавање
Компјутерско моделовање наноструктура на површинама кристала

Предавање дописног члана САНУ Жељка Шљиванчанина
Компјутерско моделовање наноструктура на површинама кристала

Понедељак, 14. октобар 2019. године.
Универзитет у Нишу, Ниш, Универзитетски трг 2, Мултимедијална сала.

Пошто је академик Нинослав Стојадиновић, председник Огранка, најавио предавање из врло значајне и у свету науке веома актуалне области теоријске физике, и представио предавача присутнима, дописни члан САНУ Жељко Шљиванчанин, са Института за нуклеарне науке „Винча“, започео је своје предавање Компјутерско моделовање наноструктура на површинама кристала најавом да ће говорити о најважнијим методама и анализирати најзначајније примере истраживања могућности контролисања материјала са сасвим одређеним и уређеним структурама атома.

У савременим теоријским методама моделовања материјала има посебно место, истакао је Шљиванчанин,  припада теорији функционала густине (DFT, скраћеница за енглески назив density functional theory), ефикасном нумеричком методу заснованом на основним законима квантне механике, који омогућава детаљан опис основних физичких особина компликованих вештачких структура, створених применом модерних експерименталних метода. У предавању је нагласак био на површинама кристала и наноструктурама образованим на њима. Први пример се односио на  адсорпцију водоника на дводимензионалном материјалу графену, као начин контролисаног мењања његове електронске особине, а други део предавања илустровао је  способност DFT-а да објасни неке од најзначајнијих карактеристика једноатомских и двоатомских магнета на површинама кристала. У оба примера су теоријски модели комбиновани са експериментима, да би се њихова комплементарност искористила за  потпуније разумевање разматраних физичких система.

Током дискусије, расправљано је, између осталог, о могућој практичној примени представљених теоријских и, посебно, математичких модела и метода, о истраживањима графена широм света, о другим материјалима који би могли бити потенцијална замена силицијума, о дискретној односно континуалној природи материјала и материје уопште итд.

© 2024 | Српска академија наука и уметности, Огранак САНУ у Нишу |