Промоција зборника
Становништво југоисточне Србије: демографски проблеми југоисточне Србије и могућности изградње пронаталитетске националне стратегије и политике

Промоција зборника

Петак, 22. март 2019. године, 12:00 сати.
Универзитет у Нишу, Мултимедијална сала, бр. 8.

Промоција зборника
(Ниш: Српска академија наука и уметности – Огранак САНУ у Нишу, Универзитет у Нишу – Филозофски факултет у Нишу, 2018)

Организатори: Огранак САНУ у Нишу и Филозофски факултет у Нишу.

Говоре: др Љубиша Митровић, проф. емеритус, проф. др Вјекослав Бутиган, проф. др Јелена Станковић.

У својој поздравној речи академик Нинослав Стојадиновић, председник Огранка САНУ у Нишу, између осталог, подсетио је на континуирани рад на пројекту посвећеном проблемима демографске репродукције и социокултурне динамике становништва југоисточне Србије, најпре у некадашњем Центру за научноистраживачки рад САНУ и Универзитета у Нишу а онда и у новооснованом Огранку САНУ у Нишу. Академик Стојадиновић најавио је да ће наредни округли столови Огранка о проблемима демографске кризе и егзодуса образованих младих људи окупљати управо оне који су у самом жаришту проблема, дакле, најистакнутије представнике студентске омладине, како би се под кровом САНУ чула и њихова реч о овој битној димензији не само развоја већ и пуког опстанка Србије.

Потом је др Љубиша Митровић, професор емеритус, приређивач, дао основне податке о зборнику, који сабире радове са научног скупа одржаног 20. октобра 2017. године, као осма књига у серији, и своје излагање усредсредио на питање узрока демографске кризе, генерисане неолибералном стихијом привредног развоја, закључујући да је решење проблема у промени стратегије националног друштвено-економског развоја. Проф. др Вјекослав Бутиган, рецензент, говорио је о концепцији, садржају зборника, као и о рецепцији претходних свезака, подвукавши да носиоци политике друштвеног развоја морају преузети и применити већ постојећа научна сазнања о узроцима и стратегији изласка из кризе, а проф. др Јелена Станковић осветлила је економске узроке и последице демографске кризе, не превиђајући ни утицаје укупног социо-политичког окружења. Скупу се обратила и доц. др Ана Мантарова, са Института за истраживање друштава и знања при Бугарској академији наука, указавши на сличне проблеме у Републици Бугарској и могућности истраживачке сарадње са одговарајућим институцијама у Србији, а академик Стојадиновић је тим поводом обелоданио став Извршног одбора САНУ да је Огранак САНУ у Нишу задужен за непосредну реализацију уговорених видова сарадње САНУ, Бугарске академије наука (БАН) и Македонске академије наука и уметности (МАНУ).