Концерт:

Концерт:
проф. Ненад Радић, Факултет музичке уметности Београд – клавир

Концерт: проф. Ненад Радић, Факултет музичке уметности Београд – клавир

Понедељак, 25. март 2019. године, 20:00 сати.
Концертно-изложбени простор Факултета уметности у Нишу, Књажевачка 2а

Организатори: Огранак САНУ у Нишу, Факултет уметности у Нишу.

Богата и плодна сарадња Огранка САНУ у Нишу и Факултета уметности у Нишу у области музичких, ликовних и визуалних уметности и уметности дизајна (концерти, компакт-дискови, изложбе), као и у области наука о уметности (научноистраживачки пројекти, научни скупови, зборници и монографије), настављена је концертом пијанисте Ненада Радића, професора Факултета музичке уметости у Београду (Универзитет уметности у Београду).

Професор Радић школовао се у Београду, а усавршавао код чувених светских педагога. Током школовања, освајао је домаће и међународне награде. Одржао је велики број концерата и рецитала у Србији, Енглеској, Сједињеним Америчким Државама, Републици Српској (Босна и Херцеговина) и Словенији. Остварио је значајне трајне снимке и наступе уживо на домаћим и иностраним радио и ТВ станицама, одржао бројна концертна предавања и извео двадесет квалитетних и награђиваних дипломаца. Ненад Радић бави се и хуманитарним радом, у форми одговарајућих хуманитарних концерата и сродних активности.

На концерту у Концерто-изложбеном простору Факултета уметности у Нишу Ненад Радић извео је Три интермеца, оп. 117 (1892), и Сонату ф-мол, оп. 5 (1853) Јоханеса Брамса, а затим Полонезу Фантазија, оп. 61 (1846), и Сонату х-мол, оп. 58 (1844) Фредерика Шопена.

БИОГРАФИЈА

Ненад Радић (1968) – дипломирао је и магистрирао са највишим оценама на Одсеку за клавир Факултета музичке уметности у Београду, у класи проф. Зорице Димитријевић-Стошић, где је и докторирао (под менторством проф. Нинослава Живковића). Усавршавао се у класама чувених педагога А. Насјеткина, Е. Татулијан и В. Пјасецког. Освојио је трећу награду на Првом међународном такмичењу Dunav-Donau-Danube у Новом Саду 1992. године. Одржао је више од четрдесет реситала у свим најважнијим салама у Србији, а посебно се издвајају четири концерта у Великој сали Задужбине Илије М. Коларца (1998, 2001, 2008. и 2013. године), који су више пута емитовани и у трајној форми сачувани у архиви Радио Београда. Извео је Пети концерт Бетовена (Ес-дур) и Први концерт Брамса (де-мол) са Симфонијским оркестром „Станислав Бинички”. Солистичке концерте имао је у Енглеској – Peterborough Music Festival, у САД – Бингемтон, Tri-cities Opera Center, у БиХ – „Бански двор”, Бања Лука, и у Словенији – Велење. У изузетно ретком камерном дуу клавир-оргуље (са Мајом Смиљанић-Радић) остварио је 2010. године веома запажену концертну турнеју по градовима Северне Америке: Њујорк – Бингемтон и Ист Хемптон, Торонто, Индијанаполис, Далас, Лос Анђелес (катедрала Our Lady of the Angels).

Ненад Радић је држао бројна концертна предавања на „Коларцу” – Београд (циклус од 6 предавања), на Меморијалу „Исидор Бајић”, на YALE SMN-у и 6. World Piano Conference – Нови Сад, на „Мокрањчевим данима” – Неготин итд. За Трећи програм Радио Београда снимио је јединствени циклус од осам ауторских емисија, 12 сати програма, Ка идеалу тонског исказа. Дискографија: Поетика Сонате, оп. 111 Л. ван Бетовена (ПГП РТС 2004), и Превазилажење граница клавирског звука (Универзитет уметности у Београду, двоструки CD, Бетовен – Дијабели варијације и Шуберт – Соната Бе-дур, 2016). Остварио је значајне снимке и наступе уживо на домаћим и иностраним радио и ТВ станицама. Клавирском педагогијом се бави од 1991. године, а од 1999. је професор на Катедри за клавир Факултета музичке уметности у Београду. У класи Ненада Радића је дипломирало 20 студената, а најзапаженији су: Катарина Анђелковић и Стефан Ђоковић (добитници награде „Олга Михаиловић” за најперспективнијег студента клавирског одсека за 2010. и 2018. годину), Анђело Јањић (награда за најбоље извођење сонате – Лист: ха-мол) и Момчило Радојевић. Сви су са великим успехом наставили студије на најпрестижнијим високошколским установама у Бечу, Лондону, Хамбургу и Есену, градећи самосталне каријере. www.nenadradic.in.rs

Међу сталним хуманитарним акцијама и концертима, најзначајнија је обнова Материнског дома у Звечанској улици у Београду, коју је иницирао Ненад Радић. Уз помоћ Фонда Б92, Факултета музичке уметности и Центра за музику Задужбине Илије М. Коларца, невероватном енергијом и хуманошћу бројних донатора и извођача радова, Дом је у рекордном року у потпуности обновљен. www.materinskidom-obnova.nenadradic.in.rs