Предавање
Царичин град – Justiniana Prima: (не)остварени пројект новог полиса

Предавање
Царичин град – Justiniana Prima: (не)остварени пројект новог полиса

Циклус предавања Археологија и културно наслеђе Наисуса и Понишавља

Предавање дописног члана САНУ Вујадина Иванишевића
Царичин град – Justiniana Prima: (не)остварени пројект новог полиса

Понедељак, 15. април 2019. године, 12:00 сати.
Универзитет у Нишу, Ниш, Универзитетски трг 2, Мултимедијална сала, бр. 8 / приземље.

Председник Огранка САНУ у Нишу, академик Нинослав Стојадиновић, најпре је нагласио да овим предавањем започиње нови циклус предавања, Археологија и културно наслеђе Наисуса и Понишавља (који је наставак циклуса Наисус), а потом представио дописног члана САНУ Вујадина Иванишевића, који се захвалио на прилици да говори у Огранку о истраживањима на локалитету „Царичин град“, и изразио наду да ће у догледно време бити прилике да се говори, на основу озбиљних археолошких истраживања, и о великом броју касноантичких утврђења на подручју југоисточне Србије, како би се употпунила слика о цивилизацијском наслеђу и обезбедила заштита археолошких локалитета.

У свом предавању Вјадин Иванишевић говорио је о стогодишњој историји ископавања на локалитету „Царичин град“, који је већ неколико деценија међународни пројект, о методологији рада и новим методама и техникама (геомагнетна и георадарска проспекција, фотограметрија…), о виртуалној реконструкцији града укрштањем резултата примене различитих метода, и о тумачењима и разумевању нових и реинтерпретацији старих налаза.

Констататовао је да се идентификација Царичиног града са Јустинијаном Примом чини данас извесном и поред чињеница да ово није потврђено налазом натписа, да је та нова метропола била је предодређена, према царевој 11. новели од 15. априла 535. године, за седиште архиепископије и префектуре Илирика, али и да је седиште префекта Илирика ипак остало у Солуну. Потом је детаљно приказао главне делове града чија је урбана структура представљала мешавину хеленистичке традиције, римског наслеђа и рановизантијског поимања града, што – према његовој оцени – овај споменик чини јединственим. Но, закључио је предавач, упркос великим залагањима, пројекат новог полиса није остварен докраја, на шта су указала нова археолошка истраживања.

У дискусији су расправљана питања истраживања некропола и кости животиња на овом локалитету, о урбанистичком моделу древног града и о могућностима туристичке промоције налазишта, о археорударству и металургији у Царичином граду итд.

© 2024 | Српска академија наука и уметности, Огранак САНУ у Нишу |