Конгрес Уролошке секције СЛД и Конгрес Балканске уролошке асоцијације – видео конференција

Организатори: Уролошка секција СЛД, Огранак САНУ у Нишу, Балканска уролошка асоцијација и Европска школа урологије.

17-18. октобар 2020. године.

У организацији Уролошке секција Српског лекарског друштва, Огранка САНУ у Нишу, Балканске уролошке асоцијације и Европске школе урологије, 17. и 18. октобра 2020. године одржан је виртуелни Национални конгрес Уролошке секције СЛД и Конгрес Балканске уролошке асоцијације. Љубазношћу Европске уролошке асоцијације, Конгресу је придодат и Курс Европске школе урологије под називом „Лечење олигометастатског карцинома простате” (https://uroweb.org/education/live-events/).  Подршку је пружила и СЕГУР група (South Eastern Group for Urolithiasis Research).

Током Конгреса, уз учешће врхунских предавача из земље и иностранства, представљена су и ажурирана најновија знања и вештине у различитим интерактивним форматима, кроз шест тематских сесија: Карцином уротела, Карцином простате, БПХ-ЛУТС-ОАБ, УТИ-Сепса, Реконструктивна урологија и трансплантација бубрега, Уролитијаза.

Конгрес су пратила 662 учесника. Међу веома надахнутим предавачима било је 37 колега из Србије, Северне Македоније, Бугарске, Турске, Немачке, Белгије, Кине, Босне и Херцеговине, Албаније и Словеније. Дискусије су биле интерактивне, у академском маниру, уз високу техничку подршку, која је омогућила несметану комуникацију учесника у реалном времену. Свака сесија била је на свој начин интересантна и добро посећена, што сведочи о квалитету научног садржаја Конгреса. Изванредан утисак оставили су предавачи Европске школе урологије, који су представили иновативне дијагностичко-терапијске поступке за карцином простате. И представници СЕГУР групе одржали су изузетно напредну сесију, која је изазвала велику пажњу учесника.

У околностима актуелне пандемије изазване вирусом COVID-19, уз стриктно поштовање прописаних мера за заштиту јавног здравља, организатори су настојали да свим заинтересованим колегама пруже прилику за очување и унапређење научно-стручног интегритета. Виртуелни конгрес је својим врхунским програмским садржајем био инспиративан за све урологе и колеге сродних специјалности, који су имали могућност да, после дуже паузе, на једном месту обогате и поделе своја знања и искуства са колегама из земље и света.