Изложба у Народној библиотеци „Његош”, Књажевац: Академик Михаило Гавриловић:
историчар, архивист и дипломата

Изложба у Народној библиотеци „Његош”, Књажевац: Академик Михаило Гавриловић:
историчар, архивист и дипломата

Изложба у Народној библиотеци „Његош”, Књажевац:
АКАДЕМИК МИХАИЛО ГАВРИЛОВИЋ:
историчар, архивист и дипломата

Организатори: Огранак САНУ у Нишу, Историјски архив Ниш, Народни музеј Ниш, Народна библиотека „Његош” Књажевац.

Свечано отварање: Понедељак, 10. септембар 2019. године, 13:00 сати.
Књажевац, Народна библиотека „Његош”.
Аутор изложбе: Миљана Ђорђевић.
Изложба је отворена од 10. до 17. септембра 2019. године.

Изложба посвећена животу и делу нашег знаменитог историчара и дипломате, академика Михаила Гавриловића отворена је 10. септембра 2019. и у Народној библиотеци „Његош” у Књажевцу.
Поносни на чињеницу да се Михаило Гавриловић школовао и у Књажевцу, организатори су на сајту Библиотеке, између осталог, навели да је Михаило Гавриловић (Алексинац, 1868 – 1924, Лондон) био први државни архивар модерне Србије, доктор историјских наука са Сорбоне, историчар са којим почиње научно обрађивање српске историје – обрађивање на основу архивске грађе, да је током своје кратке али блиставе дипломатске каријере, на Цетињу, у Ватикану за време Великог рата, па у Лондону, Гавриловић вршио и својеврсну културну мисију у жељи да Западу на најбољи начин представи свој народ. Савременици су Гавриловића видели као човека који је „дубоко Европљанин, али који у исто време носи у себи све националне добре црте, црте Тимочког Србина, нарочито истрајног, критичног, озбиљног”. Посетиоцима Библиотеке поручено је да се о многим детаљима везаним за живот, личност, школовање, научничку и дипломатску каријеру помало заборављеног а значајног нашег научника, на веома сликовит начин, сазнаје кроз архивску и другу грађу представљену на овој изложби. О свему томе је на отварању говорила Миљана Ђорђевић, архивски саветник, аутор изложбе.
У тексту се још поручује да је изложба приређена поводом 150 година од рођења Михаила Гавриловића и да је реализована у сарадњи више институција: Огранка САНУ у Нишу, Историјског архива Ниш, Народног музеја Ниш и Народне библиотеке „Његош” у Књажевцу.
.