Радионица Проучавање српског језика у прошлости на основу писаних извора на тлу Ниша и његове околине

Радионица

Уторак, 12. децембар 2023. године. 12 сати.
Огранак САНУ у Нишу
Сала за састанке Огранка САНУ у Нишу

У оквиру пројекта О-24-19 Извори за проучавање српског језика на тлу југоисточне Србије у XVIII и XIX веку (координатор пројекта: академик Јасмина Грковић-Мејџор, руководилац пројекта: проф. др Ирена Цветковић Теофиловић).

Уводно предавање: др Ирена Цветковић Теофиловић, редовни професор Филозофског факултета Универзитета у Нишу

Организатор радионице: др Јелена Стошић, доцент Филозофског факултета Универзитета у Нишу, сарадник на пројекту

Учесници радионице: студенти Филозофског факултета Универзитета у Нишу и заинтересовани гости.

У Огранку САНУ у Нишу, 12. децембра 2023. године, одржана је радионица Проучавање српског језика у прошлости на основу писаних извора на тлу Ниша и његове околине, организована у оквиру рада на пројекту О-24-19 Извори за проучавање српског језика на тлу југоисточне Србије у XVIII и XIX веку (координатор пројекта: академик Јасмина Грковић-Мејџор, руководилац пројекта:  проф. др Ирена Цветковић Теофиловић). Радионица је била посвећена српском језику у писаним изворима на тлу Ниша и његове околине.

Уводно предавање одржала је проф. др Ирена Цветковић Теофиловић, а радионицу су водиле проф. др Татјана Трајковић и доц. др Јелена Стошић.

Присутни су имали прилике да се на уводном предавању упознају са основним циљевима проучавања српског језика у прошлости на југоистоку Србије, као и са неким од најрепрезентативнијих споменика из XVIII и XIX века, сачуваних са овог региона српског језика. У наставку су учесници добили прилику да се сусретну са деловима два тефтера нишког храма Светог Николаја, из прве половине XVIII века. Рашчитавање појединих делова поменутих тефтера, уочавање одређених српскословенских језичких одлика, као и црта народног језика, били су само неки од задатака на одржаној радионици. Радионица је била намењена, пре свега, студентима друге, треће и четврте године основних академских студија србистике, који су показали велико интересовање, али су у њеном раду учествовали и наставници и сарадници Филозофског факултета у Нишу као и сарадници Института за српски језик САНУ.

Закључено је да је упркос неповољним историјским догађајима, Ниш био у XVIII и XIX веку значајан културни, верски, занатски и трговачки центар. Указано је и на важност будућих истраживања вредних споменика наше језичке и духовне историје.

Огранак САНУ у Нишу ће настојати да и надаље буде прикладан институционални оквир за та истраживања, као и за организовање различитих форми образовања и обучавања будућих истраживача.