Округли сто
ПУТЕВИ ИНТЕГРАЦИЈЕ „ЗНАЊА И ИМАЊА“ КОЈИ ВОДЕ УНАПРЕЂЕЊУ ГРАДА НИША И РЕГИОНА ЈУЖНЕ И ИСТОЧНЕ СРБИЈЕ

Округли сто

Среда, 20. септембар 2017. године, 11:00 сати,
Универзитет у Нишу, Свечана сала.

Координатори: академик Дејан Поповић, академик Нинослав Стојадиновић.

После уводне напомене академика Нинослава Стојадиновића, председника Огранка САНУ у Нишу, учеснике и присутне поздравио је мр Бранко Ружић, министар Државне управе и локалне самоуправе у Влади Републике Србије, и отворио Округли сто.

Своја саопштења изложили су:
Проф. др Јелена Станковић, Економски факултет Универзитета у Нишу:Економска активност и перформансе привреде града Ниша и Региона јужне и источне Србије: расположиви ресурси који дају могућност за стварање нових вредности;
Дописни члан САНУ Владица Цветковић:Проблем селекције кадрова у науци и високом образовању као кочница у процесу транзиције у продуктивно друштво;
Проф. др Горан Ђорђевић, Електронски факултет Универзитета у Нишу, помоћник градоначелника Ниша за област науке и напредне технологије: Улога развоја инкубатора и технолошког парка у комерцијализацији иновација;
Др Анка Поповић-Врањеш, Институт за примену науке у пољопривреди: Инвестирање у погоне за прераду млека на пољопривредним газдинствима у циљу добијања производа са додатном вредношћу;
Дописни члан САНУ Слободан Вукосавић: Ангажовање универзитета и индустрије у развоју и производњи опреме за електроенергетику 21. века;
Академик Дејан Поповић: Унапређење инвестиоционе политике и односа према домаћим интелектуалним ресурсима;
Дискусија и закључци, модератор: aкадемик Дејан Поповић.
Након изложених реферата, праћених видео-презентацијом, отворена је расправа, у којој су учествовали: Слободан Милосављевић, саветник у Регионалној привредној комори Нишавског, Пиротског и Тимочког управног округа; др Гордана Коцић, редовни професор Медицинског факултета Универзитета у Нишу; др Анка Поповић-Врањеш, Институт за примену науке у пољопривреди; академик Дејан Поповић; академик Нинослав Стојадиновић; др Горан Ђорђевић, редовни професор Електронског факултета Универзитета у Нишу и помоћник Градоначелника Града Ниша за област науке и напредне технологије; др Зоран Пријић, редовни професор Електронског факултета Универзитета у Нишу; дописни члан САНУ Слободан Вукосавић; дописни члан САНУ Владица Цветковић; др Драган Јанковић, редовни професор и декан Електронског факултета Универзитета у Нишу, др Катица Хедрих, редовни професор Машинског факултета Универзитета у Нишу, у пензији, и стални професор Математичког института САНУ; др Душица Павловић, редовни професор Медицинског факултета Универзитета у Нишу, члан Комисије за акредитацију и проверу квалитета Републике Србије (2006–2010). Учесници у дискусији посебно су се осврнули на проблеме реализације, примене патената у великим и малим компанијама и комерцијализације патената на тржишту, као и проблеме не-одговарајућега образовања за иновације и на неопходност коренитих промена система образовања, уз примерену законску регулативу.
Након Округлог стола, академици Нинослав Стојадиновић и Дејан Поповић су, на основу предлога и коментара учесника, формулисали Закључке Округлог стола Путеви интеграције „знања и имања“ који воде унапређењу града Ниша и Региона јужне и источне Србије, који су дистрибуирани јавности.