Додела награде „Тихомир Р. Ђорђевић” за 2024. годину
Свечана академија Дани Тихомира Р. Ђорђевића
Додела награде „Тихомир Р. Ђорђевић” за 2024. годину
Свечана академија
Дани Тихомира Р. Ђорђевића
Додела награде „Тихомир Р. Ђорђевић” за 2024. годину
Организатори: Центар за културу и уметност Алексинац, Српска академија наука и уметности – Огранак САНУ у Нишу.
Среда, 30. октобар 2024. године, 12 сати.
Велика сала Дома културе Алексинац.
У среду, 30. октобра 2024. године, у Центру за културу и уметност Алексинац – у склопу манифестације „Дани Тихомира Р. Ђорђевића” – одржана је Свечана академија на којој је додељена Награда „Тихомир Р. Ђорђевић” и Признање „Чувар завичаја” за 2024. годину. Ова манифестација, која се у Алексинцу одржава од 2018. године, оквир је бројних значајних догађаја којима се заинтересовани за науку и културу подсећају живота и дела српског етнолога, фолклористе и књижевног историчара Тихомира Р. Ђорђевића. Академију су организовали Центар за културу и уметност Алексинац и Огранак САНУ у Нишу, уз подршку Општине Алексинац.
Награда „Тихомир Р. Ђорђевић” додељује се истакнутом појединцу за изузетан свеобухватни научни и истраживачки допринос у областима етнологије, фолклористике, филологије. Одлуком комисије коју су чинили дописни члан САНУ Јелена Јовановић, проф. др Горан Максимовић, редовни професор Филозофског факултета у Нишу, и проф. др Данијела Поповић Николић, редовни професор Филозофског факултета у Нишу, добитница награде „Тихомир Ђорђевићˮ за 2024. годину је професорка емерита Љиљана Пешикан Љуштановић (Универзитет у Новом Саду).
Окупљене поштоваоце живота и рада знаменитог алексиначког академика поздравили су дописни члан САНУ Влада Вељковић, председник Комисије за руковођење радом Огранка САНУ у Нишу, и Далибор Радичевић, председник општине Алексинац.
Председник жирија др Данијела Поповић Николић прочитала је образложење одлуке о додели награде, у коме је, између осталог, истакнут изузетан допринос професорке емерите Љиљане Пешикан Љуштановић проучавањима у области фолклористике, ауторске књижевности, позоришне и ликовне уметности: „Усмерена ка разноврсним поетским и прозним жанровима српске усмене књижевности, интересовања Љиљане Пешикан Љуштановић резултирала су изузетним доприносима српској науци о фолклору. Истраживачки циљеви и теме бивали су такође разноврсни: од проблема знака и значења у усменокњижевним текстовима (простор, време, боје…), релација између усмене и писане књижевности, одлика и функционисања актера усменог текста, регистровања основних маркера тзв. канонских (епска и лирска песма, приповетка, предање) и неканонских жанрова (урбана и породична предања, приче о животу), до истраживања митолошких основа у српском усменом фолклору и тако даље. Усмерена и ка књижевноисторијском контексту усменог стваралаштва, проучавања професорке Пешикан Љуштановић допринела су истраживањима поетике епских певача, оних најпознатијих – Тешана Подруговића, Филипа Вишњића, Старца Милије, Старца Рашка, али и оних којима је у ширим оквирима културе и науке било посвећено мање пажње. У тој области науке о књижевности, нарочитим доприносима треба сматрати студије посвећене проучаваоцима српског усменог фолклора и традиције, књижевним историчарима и фолклористима – Томи Маретићу, Војиславу Ђурићу, Нади Милошевић Ђорђевић, Марији Клеут и Миодрагу Матицком, као и оне радове у којима је пажња посвећена мање познатим збиркама усменог стваралаштва и њиховим приређивачима. Приступи феноменима усменог фолклора подразумевали су и научне студије као оквире приређеним антологијским изборима у публикацијама Лирске народне песме (2012) и Епске народне песме (2015), у оквиру едиције Десет векова српске књижевности (Нови Сад: Матица српска), као и у приређивању антологија, самостално и у коауторству. У теоријскометодолошким оквирима, приступ усменокњижевним феноменима у научним радовима Љиљане Пешикан Љуштановић заснован је на увидима и примени филолошких и фолклористичких методолошких слојева, али и укључивању других, блиских, попут етнографских и социјалноантрополошких”.
Захваљујући на награди, професорка емерита Пешикан Љуштановић указала је на значај Ђорђевићевих студија и њихов изузетан допринос развоју фолклористике и других сродних области. Нарочито је истакла његове теренске налазе, на којима су, поред богате архивске грађе и студија, домаћих и иностраних истраживача, темељене његове студије о народном животу, без којих се тешко може приступити одређеним усменим феноменима фолклора.
Награду „Чувар завичаја“ за 2024. годину добио је Хаџи Миодраг Миладиновић, мајстор фотографије МСС и ликовни уметник фотографије УЛУПУДС-а. Посебно значајним доприносом култури и историји Алексинца овај уметник допринео је документовањем живота и рада рудара у Алексиначким рудницима, фотографијама које су сведочиле о страдању града и његових житеља током Нато агресије 1999. године, али и другим бројним фотографијама, уметничким и документарним, које је представио на многим изложбама у земљи и иностранству. Како је истакао у обраћању, Миладиновић посебно вредном наградом сматра управо ову коју је добио од свог родног града, чиме је потврђено вредновање његовог дугогодишњег рада.
У завршном делу Свечане академије приказан је документарни филм „Живот народни – о Тихомиру Р. Ђорђевићу” (сценарио и режија: Иван Метејевић, по идеји Александра Никезића; снимање и монтажа: Марко Миладиновић).
Огранак САНУ у Нишу и Центар за културу и уметност Алексинац имају вишегодишњу успешну и запажену сарадњу у области фолклористичких истраживања, етномузиколошких истраживања и едукација за традиционало певање, лексиколошких и дијалектолошких истраживања, у области издаваштва… Део тих заједничких настојања јесте и установљавање и додељивање награда и признања, чиме се – како је истакао дописни члан САНУ Влада Вељковић – на празнични начин афирмишу вредности традиције и промовишу истраживачи и ствараоци који на тим вредностима стварају нашу савремену културу, учвршћују темеље и – у околностима расапа вредносних система – постављају вредносне оријентире за одговорну духовну и материјалну изградњу једине земље коју имамо, за њену демографску обнову и за културу самопоштовања.