Промоција зборника Пастирска лексика призренско-тимочких говора у Сврљигу
Промоција зборника
Пастирска лексика призренско-тимочких говора
Главни уредник: академик Александр Лома, уредник: проф. др Недељко Богдановић
(Ниш: Српска академија наука и уметности – Огранак САНУ у Нишу, Београд: Институт за српски језик САНУ, 2024)
(У оквиру пројекта О-33-22 Пастирска / сточарска лексика призренско-тимочких говора, координатор пројекта: академик Александар Лома, руководилац пројекта: проф. др Софија Милорадовић, консултант: проф. др Недељко Богдановић, организатор пројектних активности: др Ана Савић-Грујић.)
Организатори: Огранак САНУ у Нишу, Институт за српски језик САНУ, Центар за туризам, културу и спорт Сврљиг
Петак, 25. октобар 2024. године, 17 сати.
Центар за туризам, културу и спорт Сврљиг.
У петак, 25. октобра 2024. године, после промоције зборника радова Пастирска лексика призренско-тимочких говора у Огранку САНУ у Нишу, организована је и друга промоција – у Центру за туризам, културу и спорт Сврљиг. Зборник представља резултат рада на пројекту О-33-23 Пастирска / сточарска лексика призренско-тимочких говора, који од 2023. године заједнички реализују Огранак САНУ у Нишу и Институт за српски језик САНУ. Координатор овог пројекта је академик Александар Лома, руководилац проф. др Софија Милорадовић, научни саветник Института за српски језик САНУ, консултант проф. др Недељко Богдановић, редовни професор Филозофског факултета Универзитета у Нишу (у пензији), организатор пројектних активности је др Ана Савић-Грујић, виши научни сарадник Института за српски језик САНУ, док истраживачки тим чини већински део сарадника Дијалектолошког одсека Института. Рецензенти зборника били су академик Јасмина Грковић-Мејџор и дописни члан САНУ Љубинко Раденковић.
Присутне је најпре песмом поздравила Милена Ристић, извођач традиционалних етно-песама, која је у даљем програму преузела улогу модератора.
Уводну реч је дао Мирослав Марковић, председник општине Сврљиг, који је срдачно поздравио присутне и исказао задовољство и захвалност што се промоција једног овако значајног зборника одржава у Сврљигу. Говорио је и о успешној сарадњи с проф. др Недељком Богдановићем и пожелео да се она и надаље развија у том духу.
Домаћине, публику и учеснике промоције поздравио је и дописни члан САНУ Влада Вељковић, председник Комисије за руковођење радом Огранка САНУ у Нишу, истичући основе рада Огранка и резултате сарадње с Институтом за српски језик САНУ. Образложио је да се друга промоција зборника организује у Сврљигу управо стога што је Сврљиг један од центара призренско-тимочке дијалекатске области, средиште надалеко познатог пастирско-сточарског краја, данас и важан општински центар, а, осим тога, место из кога је – рођен у сврљишком селу Бучум – узрастао проф. др Недељко Богдановић.
Проф. др Драган Жунић, координатор активности у Огранку САНУ у Нишу, представио је гостима Меморијалну поставку „Проф. др Сретен Петровић (1940–2022)”, у оквиру Центра за туризам, културу и спорт Сврљиг, унутар које је и одржана промоција, и подвукао значај сарадње двојице знаменитих Сврљижана, професора Петровића и професора Богдановића, у познатој Етно-културолошкој радионици Сврљиг.
Проф. др Софија Милорадовић, директор Института за српски језик САНУ, руководилац пројекта Пастирска / сточарска лексика призренско-тимочких говора и члан Уређивачког одбора, говорила је о основним поставкама овог научноистраживачког пројекта и резултатима рада представљеним у зборнику, као и о будућим плановима за рад. Њено излагање обележило је подсећање на први сусрет с професором Недељком Богдановићем и на почетке њихове дугогодишње научне и пријатељске сарадње.
Посебно задовољство гостима приредио је Милан Ристић, колекционар народних ношњи, представивши народне ношње из сврљишког краја, међу којима је била и традиционална ношња пастира.
Др Ана Савић-Грујић, виши научни сарадник Института за српски језик САНУ и организатор пројектних активности, говорила је о почецима рада на проучавању пастирске лексике. Присутнима је на основу једне лингвистичке карте указала на богатство лексичких јединица за именовање пастирске капе.
Милена Ристић је још једном етно-песмом обележила крај промоције.
На крају, љубазни домаћини гостима су приредили посебно изненађење, спремивши белмуж – традиционални пастирски специјалитет, који се вековима припрема у сврљишком крају.