Представљање пројекта О-35-24 Развој, моделовање и оптимизација сепарационих метода изоловања биопроизвода из различитих биљних материјала

Представљање пројекта О-35-24 Развој, моделовање и оптимизација сепарационих метода изоловања биопроизвода из различитих биљних материјала

Представљање пројекта О-35-24 Развој, моделовање и оптимизација сепарационих метода изоловања биопроизвода из различитих биљних материјала

Координатор пројекта: дописни члан САНУ Влада Вељковић
Руководилац пројекта: проф. др Ана Величковић

Понедељак, 22. јануар 2024. године, 12 сати
ДЦП Хемигал, Лесковац

У понедељак, 22. јануара 2024. године, у просторијама ДЦП ХЕМИГАЛ доо Лесковац, чија је основна делатност производња козметичких препарата, представљен је нови пројект Огранка САНУ у Нишу О-35-24 Развој, моделовање и оптимизација сепарационих метода изоловања биопроизвода из различитих биљних материјала (координатор пројекта: дописни члан САНУ Влада Вељковић, руководилац пројекта: проф. др Ана Величковић).

Представљање је отворио дописни члан САНУ Влада Вељковић, председник Комисије за руковођење радом Огранка САНУ у Нишу и координатор пројекта, поздравио је присутне у име чланова и сарадника Огранка, захвалио се господину Игору Денићу, генералном директору ДЦП Хемигал, најпре на томе што је прихватио улогу домаћина овог догађаја, али пре свега због чињенице да је ДЦП Хемигал прва приватна компанија која се укључила у неки истраживачки пројект Огранка. Потом је представио установе које учествују у реализацији пројекта, и на тај начин подржавају мисију Огранка у ширењу највиших идеја науке, културе и уметности, образовања, просвећености, слободног критичког мишљења у јужној и источној Србији. Све присутне потом је поздравио господин Денић, зажелевши им добродошлицу и захваливши се на спремности Огранка на сарадњу. Он је истакао да је управо сарадња са научним установама један од постулата компаније ДЦП Хемигал, и да ту лежи гаранција њеног развоја и пословног успеха.

Након поздравних речи, проф. др Ана Величковић, руководилац пројекта, представљање пројекта започела је изношењем његових циљева, истичући да је основни циљ пројекта истраживање и оптимизација сепарационих процеса за добијање биопроизвода из разноврсних биљних извора. Ови извори укључују уљарице, лековито и ароматично биље, као и пољопривредни и индустријски отпад. Проф. Величковић је нагласила да ће избор одговарајућих биљних извора бити заснован на различитим критеријумима, као што су, између осталог, доступност, потражњa на тржишту и потенцијалнa вредност биопроизвода. Посебан акценат биће на истраживању различитих сепарационих метода, укључујући традиционалне (механичко пресовање, екстракција растварачем и хидродестилација) и нове (микроталаси), при чему ће бити испитиван и утицај предтретмана (ултразвук, соли и сурфактанти), са циљем да се изолују биопроизводи из специфичних биљних извора. Додатно, изоловани биопроизводи биће подвргнути детаљној анализи хемијског састава и својстава са фокусом на идентификацији потенцијалних примена за сваки биопроизвод, као што су биогорива, етерична уља, биоактивна једињења, нутритивни производи итд. Одрживост и исплативост развијених сепарационих процеса и производа биће оцењена кроз призму еколошке, техно-економске и социјалне одрживости. У наставку, планирана истраживања имају за циљ и предлагање мера за смањење отпада, за поспешивање ефикасне потрошње енергије и дефинисање исплативих стратегија за комерцијалну производњу биопроизвода. Асистент Весна Златковић посебно је представила могућности добијања биопроизвода из уљане репице и уљане ротквице.

Проф. др Ана Величковић захвалила се дописном члану САНУ Влади Вељковићу на отвореној могућности научнoистраживачког рада у овој области под кровом САНУ, представила истраживачки тим пројекта, и захвалила руководству ДЦП Хемигaл на прилици да се пројект представи управо у овој компанији.

Представљање пројекта је истовремено било и прилика за први састанак истраживачког тима пројекта, чији чланови долазе са Технолошког факултета у Лесковцу Универзитета у Нишу, Факултета техничких наука Универзитета у Приштини са привременим седиштем у Косовској Митровици и из ДЦП Хемигал Лесковац – прилика за разговор о плану рада на пројекту за текућу 2024. годину.

Затварајући представљање, дописни члан САНУ Влада Вељковић, координатор пројекта, изразио је уверење да ће за годину дана бити организовано представљање значајних резултата истраживачког рада на овом пројекту.