Научни скуп
БАЛКАН АРТ ФОРУМ 2024 – Уметност и култура данас: феномен емпатије у уметности и култури

Научни скуп
БАЛКАН АРТ ФОРУМ 2024 – Уметност и култура данас: феномен емпатије у уметности и култури

XI национални научни скуп са међународним учешћем
БАЛКАН АРТ ФОРУМ 2024 (БАРТФ 2024) – Уметност и култура данас: феномен емпатије у уметности и култури

Организатори:
Факултет уметности Универзитета у Нишу, Огранак САНУ у Нишу.

18–19. октобар 2024. године.
Свечано отварање: петак, 18. октобар 2024. године, 12 сати.
Мултимедијална сала Универзитета у Нишу

У петак и суботу, 18. и 19. октобра 2024. године, у организацији Факултета уметности Универзитета у Нишу и Огранка САНУ у Нишу, одржан је XI национални научни скуп са међународним учешћем БАЛКАН АРТ ФОРУМ 2024 (БАРТФ 2024) – уметност и култура данас: феномен емпатије у уметности и култури. На свечаном отварању, учеснике су поздравили: проф. др Драган Денић, менаџер Универзитета у Нишу, проф. др Драган Жунић, координатор активности Огранка САНУ у Нишу, и проф. др ум. Милена Ињац, декан Факултета уметности Универзитета у Нишу. Говорници су истакли обим и домете вишегодишње сарадње Факултета и Огранка, истакли значај научних скупова из серије БАЛКАН АРТ ФОРУМ, како за сам Факултет, тако и за Универзитет у Нишу и ширу академску и научну заједницу, и подвукли актуалност тематизације феномена емпатије у култури и уметности – управо у време драматичног опадања солидарности, саосећања и разумевања других и различитих, због чега истраживање овог феномена добија све већи простор у научном дискурсу, пре свега у оквирима психологије, педагогије, антропологије и теорије уметности и естетике.

Након поздравних речи и наступа студената Департмана музичке уметности Факултета уметности у Нишу, уследила су три пленарна предавања, у којима је проблем емпатије сагледаван из различитих научних и уметничких перспектива. Проф. др Розалина Попова-Коскарова (Универзитет „Св. Кирил и Методиј” во Скопје – Педагошки факултет „Св. Климент Охридски”) говорила је о историјским основама естетског васпитања и о савременим тенденцијама у овој области; доцент Радмила Н. Лиздек (Универзитет у Источном Сарајеву – Академији ликовних умјетности  у Требињу) серијом фотографија и просторном инсталацијом Живот представила је своје уметничко истраживање емпатије у условима различитости; а др Гордана Грујић (Универзитет у Бањој Луци – Академија умјетности) изложила је резултате својих истраживања музичке синтаксе у додекафонским условима, којима је настојала да поткрепи своју нетрадиционалну тезу о Шенберговој емпатији за  традицију.

Учесници скупа, који долазе са универзитета из Италије, Босне и Херцеговине, Бугарске, Хрватске, Северне Македоније и Србије, обрађивали су различите аспекте феномена емпатије – у области историје, књижевности, музичке и визуалне уметности, студија ума и перцепције, психологије, те из угла наставе уметничких предмета.

И овогодишњи научни скуп Балкан Арт Форум имао је, као посебан сегмент, представљање стваралачког опуса одабраних аутора. Овог пута представљен је композиторски рад редовног члана Српске академије наука и уметности Светислава Божића, и документарног фотографа Митра Симикића, стручног сарадника на Катедри за фотографију Академије уметности у Новом Саду. Ствараоци су били у прилици да коментаришу своје радове који су представљени учесницима Скупа.

XI национални научни скуп са међународним учешћем БАЛКАН АРТ ФОРУМ 2024 (БАРТФ 2024) – уметност и култура данас: феномен емпатије у уметности и култури и овога пута оправдао је своје постојање, које подразумева и перманентно и одговорно преиспитивање концепције, избора тема и њиховог образлагања, избора учесника и одјека скупа у домаћој и међународној академској, научној и уметничкој јавности.