Представљање резултата пројекта О-10-17 Mузичко наслеђе југоисточне Србије, савремено стваралаштво и образовање укуса
Представљање резултата пројекта О-10-17
Mузичко наслеђе југоисточне Србије, савремено стваралаштво и образовање укуса
Координатор пројекта: дописни члан САНУ Јелена Јовановић
Руководилац пројекта: проф. др Данијела Здравић Михаиловић
Уторак, 22. октобaр 2024. године, 11 сати
Мултимедијална сала Универзитета у Нишу
У уторак, 22. октобра 2024. године, у Огранку САНУ у Нишу представљени су резултати рада на пројекту Огранка О-10-17 Mузичко наслеђе југоисточне Србије, савремено стваралаштво и образовање укуса, чији је координатор дописни члан САНУ Јелена Јовановић, а руководилац проф. др Данијела Здравић Михаиловић.
Преносећи учесницима представљања и свима присутнима поздраве чланова и сарадника Огранка, проф. др Драган Жунић, координатор активности у Огранку, подсетио је на настојања Огранка да у јужној и источној Србији шири мисију САНУ, тј. највише вредности науке, културе и уметности, образовања, просвећености (слободне и јавне употребе разума) и слободног критичког мишљења, а да се задаци истраживања и очувања живе традиције, као и афирмисања стваралаштва регије јужне и источне Србије сустичу управо у поменутом пројекту. Пошто је истакао значај представљања резултата рада на пројектима Огранка широј јавности, замолио је координатора и руководиоца пројекта да изнесу новије истраживачке, издавачке и друге резултате рада на пројекту.
Најпре је проф. др Данијела Здравић Михаиловић, руководилац пројекта изнела податке о десетогодишњој „историји” пројекта, насталог у сарадњи Центра за научноистраживачки рад САНУ и Универзитета у Нишу и Факултета уметности Универзитета у Нишу, а географски-културално спецификованог управо у Огранку САНУ у Нишу, известила о циљевима, трочланој структури пројекта, и резултате рада од последњега представљања (крајем 2022. године) изложила наводећи реализована јавна предавања, промоције, публиковане радове чланова истраживачког тима, концерте, да би посебно подвукла значај етномузиколошко-аудиофонског дела Ој, јабуко зеленико: радионице српског традициоалног певања и његови настављачи, као и аудиофонског дела Живи глас и аутентично српско певачко наслеђе: Бела вила – Снежана Спасић и група „Naissa”, са напоменом да су припреме за издавање ова два компакт диска у завршној фази. У закључку, професорка Здравић Михаиловић, уз рекапитулацију резултата, посебно је нагласила да ће се у оквиру пројекта размотрити могућности прикључивања савремених композитора пројекту и њихово анимирање за компоновање дела са мотивима и темама локалне музичке традиције.
Дописни члан САНУ Јелена Јовановић детаљно је говорила о сегменту проучавања традиције и сегменту педагошког рада читавог пројекта, и посебно етномузиколошког аудиофонског пројекта Ој, јабуко зеленико: радионице српског традициоалног певања и његови настављачи, о његовом циљу – оживљавању традиционалне песме у њеном изворном облику, али у живој форми, тј. у форми очувања њеног традиоционалног звука у извођењу нових, младих генерација. Потом је описала ову врсту етномузиколошког рада у делимично институционализованим условима, процесе оснивања и рада културно-уметничких друштава, певачких група и подстицања на певање у неотрадиционалној форми, те ситуацију недовољне стручне подршке овом културном замаху у којој аматери постају носиоци ове музичке и културне праксе. Нагласивши да се у оквиру пројекта инсистира на интегристичком, а не инструменталистичком схватању традиције и традиционалне музике, Јелена Јовановић је посебно говорили о рађању идеје о пројекту Ој, јабуко зеленико, тј. бележењу извођачких домета певачких група у југоисточној Србији, избору културних центара, сарадњи са сличним пројектима и певачким групама у земљи и иностранству. На крају, подвукла је да су љубав и труд неопходни за охрабривање нових генерација у прихватању старијих слојева традиције (чија музика на први поглед звучи „тешко” и „страно”) не само као идентитетског обележја, већ и нечега што може звучати атрактивно, о чему сведоче снимања у оквиру овог пројекта (која су заправо била форма теренског рада), где су демонстрирани примери сарадње, посвећености, привржености младих традиционалном звуку и певању.
На крају, присутнима су емитовани одабрани примери песама које ће се наћи на компакт диску.