Научни скуп 15th Symposium Novel Technologies and Sustainable Development

Научни скуп 15th Symposium Novel Technologies and Sustainable Development

Научни скуп
15th Symposium Novel Technologies and Sustainable Development

Петак–субота, 20–21. октобар 2023. године.
Свечано отварање: петак, 20. октобар 2023. године, 10 сати.
Лесковац, Хотел „Бавка”.

Организатори: Технолошки факултет у Лесковцу Универзитета у Нишу, Српска академија наука и уметности – Огранак САНУ у Нишу, Одељење техничких наука САНУ.

У Лесковцу је 20. и 21. октобра 2023. године, у хотелу „Бавка”, одржан петнаести међународни симпозијум посвећен истраживањима проблематике нових технологија и одрживог развоја – 15th Symposium Novel Technologies and Sustainable Development. Организатори симпозијума били су Технолошки факултет у Лесковцу Универзитета у Нишу, Српска академија наука и уметности – Огранак САНУ у Нишу и Одељење техничких наука САНУ.

Учеснике Симпозијума и госте најпре је поздравио проф. др Драгиша Савић, декан Технолошког факултета у Лесковцу, а након тога се присутнима обратила и др мед. Лидија Димитријевић, заменица градоначелника Лесковца. Симпозијум је отворио проф. др Властимир Николић, проректор за наставу Универзитета у Нишу.

За симпозијум је пријављено 117 радова. Сви пристигли радови су рецензирани од стране домаћих и иностраних рецензената, еминентних научника из одговарајућих научних области. На основу мишљења рецензената, одлучено је да се на Симпозијуму презентује 111 саопштења из 11 научних дисциплина.

Према програму рада Симпозијума, који је утврдио Научни одбор, изложено је седам пленарних предавања истакнутих научника из земље и иностранства: дописни члан САНУ Владан Девеџић (Факултет организационих наука, Универзитет у Београду), др Дани Ђорђевић (Факултет за ветеринарску хигијену и екологију, Универзитет ветеринарских наука Брно, Чешка Република), др Биљана Цветковић (Институт за прехрамбене технологије у Новом Саду, Универзитет у Новом Саду, Србија), др Луциан Стаицу (InnoRenew CoE, Изола, Словенија), др Алиреза Базарган (Факултет инжењерских наука, Универзитет у Техерану, Иран), др Игор Јорданов (Институт за текстилно инжењерство, Технолошко-металуршки факултет, Универзитет „Св. Ћирило и Методије” у Скопљу, Северна Македонија), др Бранко Матовић (Центар изузетних вредности CextremeLab Винча, Институт за нуклеарне науке Винча, Институт од националног значаја за Републику Србију, Универзитет у Београду, Србија).

У оквиру Симпозијума, у сарадњи са Академијом струковних студија Јужна Србија из Лесковца, организован је округли сто на тему „Социјално-економске импликације савремених технологија”. Модератор округлог стола био је др Драган Стојановић (Академија струковних студија Јужна Србија, Одсек Висока пословна школа Лесковац).

Пратеће публикације Симпозијума су зборник извода радова Book of Abstracts (ISBN 978-86-89429-56-5) и зборник радова Proceedings (ISBN 978-86-89429-57-2). У Зборнику извода радова публиковано је 111 рецензираних и прихваћених извода радова. Цели радови (укупно 11), након рецензија (два позитивна мишљења) и прихватања од стране Уређивачког одбора Технолошког факултета у Лесковцу, објављени су у Зборнику радова. На предлог рецензената, четири рада са Симпозијума биће у целини објављена у часопису Advanced Technologies, чији је издавач Технолошки факултет у Лесковцу.

Приликом затварања скупа, поднет је извештај о раду, и констатовано да су све активности дефинисане програмом рада Симпозијума остварене, да је од свих прихваћених радова презентовано 95%, те је закључено да је 15th Symposium Novel Technologies and Sustainable Development успешно реализован.

И ове године Симпозијум је одржан под покровитељством Министарства науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије. Организацију симпозијума су подржали и финансијски помогли пријатељи Технолошког факултета у Лесковцу: „Еликсир Прахово” Прахово, „Јумко” Врање, „Суперлаб” Београд, „ДЦП Хемигал” Лесковац, „Брами конфекција” Александровац, „Пивара” Вучје и „Поморавље” Ниш. У току Симпозијума представила су се четири привредна субјекта: „Еликсир Прахово” Прахово, „Суперлаб” Београд, „ДЦП Хемигал” Лесковац, „Пивара” Вучје.

© 2024 | Српска академија наука и уметности, Огранак САНУ у Нишу |