Етномузиколошка радионица Ој, јабуко зеленико (друго тонско снимање)

Етномузиколошка радионица
Ој, јабуко зеленико (друго тонско снимање)

Друго тонско снимање извођења традиционалних песама
за потребе објављивања компакт-диска Ој јабуко зеленико: радионице српског традиционалног певачког наслеђа и  његови настављачи.

У оквиру пројекта О-10-17 Музичко наслеђе југоисточне Србије, савремено стваралаштво и образовање укуса, координатор пројекта: дописни члан САНУ Јелена Јовановић, руководилац пројекта: проф. др Данијела Здравић Михаиловић.

Понедељак, 26. јун 2023. Културни центар Топола

У оквиру рада Музиколошког института САНУ и Огранка САНУ у Нишу (пројект О-10-17 Музичко наслеђе југоисточне Србије, савремено стваралаштво и образовање укуса (координатор пројекта: дописни члан САНУ Јелена Јовановић, руководилац пројекта: проф. др Данијела Здравић Михаиловић), реализује се пројект Ој, јабуко зеленико: радионице српског певачког наслеђа и његови настављачи, чији је циљ оживљавање и очување српског традиционалног вокалног наслеђа појединих региона у Србији кроз едукацију (радионице) и промовисање млађих генерација певача као његових носилаца у савремено доба. У оквиру пројекта планирано је издавање аудио компакт-диска са снимцима традиционалних песама са певачких радионица из неколико градова Србије: Тополе, Бруса, Бољевца, Алексинца, Лесковца и Гаџиног Хана. Учесници пројекта су: Музиколошки институт САНУ, Огранак САНУ у Нишу, КУД „Опленац” Топола, Средња школа Брус, КУД Бољевац, Центар за културу и уметност Алексинац, Лесковачки црквени ансамбл „Бранко”, КУД „Бранко Миљковић” Гаџин Хан. Издавачи компакт-диска су Музиколошки институт САНУ и Српска академија наука и уметности – Огранак САНУ у Нишу.

Након првог тонског снимања, обављеног 15. јуна 2023. године у Брусу, са тамошњим певачким групама, друго снимање извршено је у понедељак, 26. јуна 2023. године, у великој сали Културног центра Топола. Снимањем су руководиле дописни члан САНУ Јелена Јовановић (аутор пројекта Ој, јабуко зеленико) и носилац певачког наслеђа Маја Стањевић Петровић, руководилац певачких група при Културно-уметничком друштву „Опленац” у Тополи. Снимању су присуствовали председник КУД-а „Опленац”, др Мирослав Благојевић и директорка КЦ Топола, Ема Стевановић.

Маја Стањевић Петровић изванредан је носилац певачког наслеђа, посебно старијег вокалног слоја свог родног краја, области планине Романије, што је убраја у малобројне  познаваоце овог начина певања. Своје певачко искуство проширила је репертоаром из Шумадије: старим облицима, новијим, и, посебно тзв. хибридним облицима (примера ради, певачка група КУД-а „Опленац” је са М. С. Петровић као солисткињом 2015. године, захваљујући одличном извођењу песама овог вокалног слоја, остварила пласман у полуфинале такмичења „Шљивик” РТС-а, уз јаку конкуренцију оригиналних сеоских ансамбала). Певачка група КУД-а „Опленац” дужи низ година је сарађивала са др Јеленом Јовановић као медијатором традиције и вокалним педагогом (в. библиографију радова у прилогу на крају извештаја); из тог ансамбла, до данас су активне две чланице – уз М. С. Петровић ту је и мср Љубица Поповић, етномузиколог, сарадник КЦ Топола. Оне заједно са Ј. Јовановић успешно изводе изразите примере старе и новије вокалне традиције Шумадије. Током последњих година у КУД-у је однегована нова генерација младих певача који настављају да изводе традиционалне песме Шумадије и других региона.

Резултат снимања чини дванаест снимљених примера традиционалног певања старијег, обредног вокалног слоја (сватовска, жетелачка, уз комишање) и новијег слоја (прелске, бројанице, опште намене). Избор из овог материјала биће укључен на ЦД који је у припреми.

Као сниматељ ангажован је поново Зоран Јерковић, дугогодишњи тон мајстор у Драмском студију Радио Београда и један од оснивача предмета Тонско снимање и обрада звука на Факултету драмских уметности Универзитета уметности у Београду.

Прилог:

Библиографија објављених научних студија, чланака и аудио издања са резултатима рада руководиоца пројекта у сфери примењене / апликативне етномузикологије у КУД-у „Опленац у Тополи:

Questioning the Posibility of Revatilizing Traditional Rural Songs in Topola, Serbia / Jelena Jovanović // Applied Ethnomusicology : Historical and Contemporary Approaches / Klisala Harrison, Elizabeth Mackinlay, Svanibor Pettan, eds. – Newcastle upon Tyne : Cambridge Scholars Press, 2010. – Str. 161–179. ISBN-10: 1443824259; ISBN-13: 978-1443824255

Остварење континуитета са пређашњим генерацијама у раду једне младе певачке групе / Јелена Јовановић // 36. Сабор народног стваралаштва Србије. ISSN 0352-7514. 1 : 22 (2008) 5–7.

Сусрети младих певачких група у оквиру ‘Опленачке бербе’ / Јелена Јовановић // Саборник. ISSN 2406-0607. 1 (2014) 12–13.

Са Опленца кликну вила [Звучни снимак] : српске сеоске и градске песме / [изводи] певачка група КУД „Опленац“. – Топола, 2007. – 1 CD + 1 текстуални прилог ([18] стр.) Стручни коментари за 23 нумере на аудио издању / Јелена Јовановић