16. Међународна конференција студентских пројеката IEEESTEC

Четвртак, 23. новембар 2023. године, 9.00–15.00 сати
Свечано отварање: 10.00 сати.
Амфитеатар А2 Електронског факултета у Нишу, Александра Медведева 14.

Организатори: Студентски огранак IEEE – Студентски огранак Ниш, EESTEC локални комитет Ниш и Електронски факултет у Нишу, у сарадњи са IEEE секцијом Србије и Црне Горе и друштвима IEEE EDS/SSCS, IEEE MTT, IEEE WIE и IEEE CIS, а уз подршку Српске академије наука и уметности –  Огранка САНУ у Нишу и Министарства науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије.

На Електронском факултету у Нишу, 23. новембра 2023. године, одржана је  16. Међународна конференција студентских пројеката – IEEESTEC (16th International Students’ Projects Conference – IEEESTEC). Конференцију су организовали: Студентски огранак IEEE – Студентски огранак Ниш, EESTEC локални комитет Ниш и Електронски факултет Универзитета у Нишу, у сарадњи са IEEE секцијом Србије и Црне Горе и друштвима IEEE EDS/SSCS, IEEE MTT, IEEE WIE и IEEE CIS, а уз подршку Српске академије наука и уметности –  Огранка САНУ у Нишу, као и Министарства науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије.

Ове године представљено је 80 радова из области рачунарства, аутоматике, електроенергетике, телекомуникација, електронике и микроелектронике. Аутори, њих 125, долазе из 22 институције, из више градова Србије (Зајечар, Лесковац, Чачак, Лозница, Нови Сад, Вршац, Књажевац, Београд, Шабац, Пирот, Ужице и Ниш) и из иностранства. Одштампан је зборник радова и извршена његова каталогизација.

Након пријема за награђене студенте у деканату Електронског факултета, на свечаном отварању, додељене су награде ауторима најбољих радова у више категорија. Гости Електронског факултета у Нишу могли су да чују презентације најбољих радова, да виде најбоље практичне реализације и обиђу лабораторије.

НАГРАЂЕНИ

Најбољи радови према оценама рецензената

1. награда
    Рад: ВТШФит апликација за превенцију повреда током вежбања коришћењем вештачке интелигенције
    Аутори: Алекса Здравковић, Страхиња Антић, Михајло Цекић, Петар Виријевић, Кристина Стевановић, Никола Вукотић
    Институција: Академија техничко-васпитачких струковних студија, Одсек Ниш, Електронски факултет у Нишу.
  2. награда
    а) Рад: Истраживање хаоса у Чуа осцилатору
    Аутор: Јована Јањатовић
    Институција: Шабачка гимназија, Шабац, Истраживачка станица Петница
    б) Рад: Пројектовање и имплементација апликације за визуализацију топологије локалних рачунарских мрежа
    Аутор: Вукашин Добромировић
  3. награда
    Рад: Реализација једноставног оптичког скенера
    Аутори: Ана Цветановић, Јана Милошевић, Наталија Дељанин, Марко Ђорђевић, Милан Стојановић
    Институција: Електронски факултет у Нишу

Рад са најбољом практичном реализацијом

Рад: Реализација 3Д скенера коришћењем Raspberry Pi 4 платформе
    Аутор: Милутин Динић
  2. награда
    а) Рад: Паметни систем за детекцију покрета заснован на Ардуино платформи
    Аутор: Стефан Корица
    Институција: Школски центар „Никола Тесла” Вршац
    б) Рад: ROBO-clean: робот за пречишћавање ваздуха
    Аутор: Теодор Јовановић
    Институција: Шеста Београдска гимназија, Београд
  3. награда
    Рад: Пројектовање пасивне ЛЕД матрице коришћењем Constant Current ЛЕД драјвера
    Аутор: Сава Динић

Награда у категорији IEEE Woman in Engineering

1. награда
    Рад: Препознавање неких елемената знаковног језика помоћу машинског учења
    Аутор: Наталија Ивковић

Награда у категорији IEEЕ МТТ специјална награда

Рад: Паметна инвалидска колица
    Аутор: Филип Голдбергер

Рад са највећим иновационим потенцијалом

а) Рад: Сушара за сушење шљива
    Аутори: Бата Анђелковић, Лазар Пешић, Тамара Митровић, Игор Трајковић
    Институција: Техничка школа „Раде Металац”, Лесковац
    б) Рад: Преглед конвергенције проширене стварности са свеприсутним учењем ради унапређења образовања
    Аутор: Кристина Петровић
    Институција: Politecnico di Milano, Milano

Награда Академик Нинослав Стојадиновић – рад који ће представљати Србију и Црну Гору на IEEE R8 Student Paper Contest
Рад: Упоредна анализа алгоритама за генерисање реалистичних пахуљица
Аутор: Емилија Средојевић
Институција: Ужичка гимназија, Ужице

Овогодишњи број пријављених и прихваћених радова, број аутора и научно-образовних установа, ангажованих рецензената, доиста је импозантан, и сведочи, заједно са објављеним зборником радова, о високом нивоу Конференције и већ веома запаженом научно-технолошком стваралаштву средњошколаца и студената.