VII Међународна научна конференција Регионални развој и прекогранична сарадња

VII Међународна научна конференција Регионални развој и прекогранична сарадња

VII Међународна научна конференција
Регионални развој и прекогранична сарадња
(VII International Scientific Conference Regional Development and Cross-border Cooperation)

Петак, 15. децембар 2023. године, 10 сати.
Сала Уговорне окружне привредне коморе Пирот.

Организатори: Српска академија наука и уметности – Огранак САНУ у Нишу, Град Пирот, Уговорна окружна привредна комора Пирот, Факултет за менаџмент Зајечар, Универзитет Метрополитан Београд, Технички факултет у Бору Универзитета у Београду.

У Пироту је 15. децембра 2023. године одржана VII Међународна научна конференција Регионални развој и прекогранична сарадња (VII International Scientific Conference Regional Development and Cross-border Cooperation). Организатори Конференције су:  Српска академија наука и уметности – Огранак САНУ у Нишу, Град Пирот, Уговорна окружна привредна комора Пирот, Факултет за менаџмент Зајечар, Универзитет Метрополитан Београд, Технички факултет у Бору Универзитета у Београду.

На отварању Конференције, дописни члан САНУ Влада Вељковић, председник Комисије за руковођење радом Огранка САНУ у Нишу, у својству председника Научно-програмског одбора Конференције, поздрављајући учеснике, захвалио се Граду Пироту, као домаћину, и Уговорној окружној привредној комори Пирот, као извршном организатору Конференције, учесницима на одзиву, присуству и научном прегнућу, члановима Научно-програмског и Организационог одбора на стручно-научном и организационом труду, а представницима штампаних и електронских медија на квалификованом и одговорном праћењу рада Конференције и извештавању.

У даљем излагању, дописни члан САНУ Вељковић подсетио је на мисију Огранка у ширењу духа САНУ – промовисањем највиших вредности науке, културе и уметности, као и вредности образовања, просвећености, слободне и јавне употребе сопственог разума, аутономног и слободног критичког мишљења, уз истовремено афирмисање постигнућа стваралаца и установа из југоисточне Србије. Нагласио је да је САНУ подједнако окренута како националним и идентитетским сазнајним и креативним делатностима, истраживању и очувању традиције, тако и истраживањима од значаја за друштвени, економски и културни развој,  као бази за израду стратешких планова развоја земље у целини, али и равномерног развоја појединих њених регија. Поменуо је и нормативне оквире Европске уније и Републике Србије за подстицање прекограничне сарадња суседних и несуседних земаља, и слободан прекогранични проток људи, роба и идеја, што је за град Пирот и Пиротски управни округ, као и за Уговорну окружну привредну комору програм у вишегодишњој пракси.

Потом је председник Вељковић говорио о смислу и значају серије конференција о регионалном развоју и прекограничној сарадњи, о потреби прављења биланса теоријских и практичних учинака ових конференција, кризним друштвено-историјским околностима њиховог одржавања, нагласивши – уз оцену о значајним резултатима конференције – да има још много места за подизање теоријско-методолошких стандарда, критеријума селектирања, рецензирања и публиковања радова. На крају, подвукао је да се у разматрању питања прекограничне сарадње морају узимати у обзир неизбежне глобалне околности рада и пословања, судара геополитичких, корпорацијских, еколошких интереса, али уз превасходно вођење рачуна о националним, регионалним и локалним потребама, могућностима и интересима малих земаља из којих долазе учесници Конференције, и о њиховом одрживом развоју, као и уз строго поштовање начела еколошки и друштвено одговорног управљања. Истакавши да прекогранична сарадња не може бити само чисти бизнис-однос аутономних привредних субјеката, тј. да се не може реализовати без одговарајаћих политичких предуслова, излагање је завршио указивањем на неопходност развијања свести о трајнијим предностима демократске и миротворне организације друштвеног и привредног живота у односу на краткотрајну и варљиву ефикасност аутократских, конфликтних и изолационистичких поредака.

За скуп је пријављено 51 саопштење из 7 земаља, неколико учесника је излагало своје радове непосредно, а један број је учествовао у раду Конференције посредством Zoom-платформе. Радови су излагани на српском и енглеском језику.

У радном делу Конференције било је пет уводних саопштења: о специјалним економским зонама и међународној пореској реформи, о Зеленом плану Европске уније у области транспорта, о рационализацији интралогистичких процеса, о стратешком управљању људским ресурсима у функцији одрживог и регионалног привредног развоја, најазад, о проблемима економске не-безбедности у условима савременог „неоколонијализма”. Пријављена саопштења покривала су више значајних тематских поља проблематике регионалног развоја и прекограничне сарадње: одржива регионализација и стратешко повезивање у условима глобализације и транзиције, улога државе и страних инвеститора у планирању и развоју пограничних ресурса, интернационализација пословања, прекогранична и е-трговина, међународно банкарство; предузетништво, пројектни менаџмент и маркетиншка сарадња, бизнис модели, пословно преговарање, лобирање, мотивациона политика; туризам, уређење околине, стари занати и задругарство; еколошки проблеми развоја, производња здраве и органске хране; решавање проблема отпада, транспорт и шпедиција; четврта индустријска револуција, софтверска подршка међународној сарадњи, алати вештачке интелигенције; демографска обнова становништва и регионални развој, људски образовни капитал и економски раст; административна етика, корупција и одрживи развој, национална и привредна безбедност, интеркултуралност и регионални развој итд. Уз теоријско-методолошки релевантне радове, могла су се чути и нека публицистичко-идеолошки интонирана, те научно и стручно мање обавезујућа саопштења.

Организатори планирају објављивање позитивно рецензираних радова са Конференције у посебном зборнику, који би требало да буде канал дисеминације резултата Конференције и основ њеног вредновања. При свему томе, треба имати на уму да домети Конференције не остају само у границама научних и стручних прилога, већ би се морали мерити и проверним практичним утицајима.

© 2024 | Српска академија наука и уметности, Огранак САНУ у Нишу |