Састанак тима пројекта О-36-24 Теорија вишеструког утемељења значења: језик, музика, визуелна когниција

Састанак тима пројекта О-36-24 Теорија вишеструког утемељења значења: језик, музика, визуелна когниција

Састанак тима пројекта О-36-24 Теорија вишеструког утемељења значења: језик, музика, визуелна когниција

Координатор пројекта: академик Александар Костић
Руководилац пројекта: проф. др Михаило Антовић

Четвртак, 1. фебруар 2024. године, 12 сати.
Сала за састанке Огранка САНУ у Нишу.

У четвртак, 1. фебруара 2024. године, у просторијама Огранка САНУ у Нишу одржан је први састанак руководиоца и сарадника на пројекту Огранка О-36-24 Теорија вишеструког утемељења значења: језик, музика, визуелна когниција (координатор пројекта: академик Александар Костић; руководилац пројекта: проф. др Михаило Антовић).

Проф. др. Михаило Антовић упознао је тим сарадника са следом догађаја који је водио од осмишљавања идеје до усвајања предлога пројекта од стране Комисије за руковођење радом Огранка САНУ у Нишу.

Наиме, као стипендиста, а затим и алумниста Фондације Александар фон Хумболт (Alexander von Humboldt Stiftung), професор Антовић је у претходној школској години руководио тзв. „повратним пројектом” за Хумболтове стипендисте, чији је циљ био да окупи мањи истраживачки тим на свом матичном универзитету и настави активности започете током боравка на Хумболтовом универзитету у Берлину (2020–2022).

Препознавши потенцијале овакве научне сарадње, која има сагласност и Хумболтове фондације, Огранак САНУ у Нишу подржао је садашњи пројекат као наставак тих активности. Сарадници на пројекту су докторанди: мср Оливера Марковић, мср Ања Тошић, мср Ања Петровић, мср Милош Милисављевић, мср Младен Поповић (Филозофски факултет Универзитета у Нишу), те мср Никола Стојановић (Медицински факултет Универзитета у Нишу).

Током разговора, договорене су припреме за представљање пројекта у Огранку САНУ у Нишу (у марту 2024), сарадници су обавештени о тренутним истраживачким активностима (коауторски радови у припреми: Антовић и Тошић, те Антовић и Марковић), као и доступној опреми и опреми за коју су поднете апликације (два апарата за мерење покрета очију – еye tracker и мобилни електроенцефалограф). Дугорочни циљ је да се ојача сарадња истраживача из области друштвено-хуманистичких и природних наука у домену истраживања когниције.

Започињањем рада на овом пројекту Огранка САНУ у Нишу, чији је руководилац, проф. др Михаило Антовић, уједно и управник Центра за когнитивне науке Универзитета у Нишу, институционализована је и сарадња Огранка и Центра, из које ће – према плановима рада – проистећи значајни истраживачки резултати и њихова јавна представљања.

© 2024 | Српска академија наука и уметности, Огранак САНУ у Нишу |