Представљање резултата пројекта О-15-18 Интегрални приступ управљању атмосферским водама на урбаним сливовима на подручју југоисточне Србије

Представљање резултата пројекта О-15-18 Интегрални приступ управљању атмосферским водама на урбаним сливовима на подручју југоисточне Србије

Представљање резултата пројекта О-15-18
Интегрални приступ управљању атмосферским водама 
на урбаним сливовима на подручју југоисточне Србије

Координатор пројекта: академик Федор Месингер
Руководилац пројекта: проф. др Славиша Трајковић

Петак, 9. фебруар 2024, 12 сати
Мултимедијална сала Универзитета у Нишу

У Огранку САНУ у Нишу, у петак, 9. фебруара 2024. године, одржано је представљање резултата пројекта О-15-18 Интегрални приступ управљању атмосферским водама на урбаним сливовима на подручју југоисточне Србије (координатор пројекта: академик Федор Месингер, руководилац пројекта: проф. др Славиша Трајковић).

Дописни члан САНУ Влада Вељковић, председник Комисије за руковођење радом Огранка САНУ у Нишу, поздравио је, у име чланова и сарадника Огранка, учеснике и све присутне, а посебно академика Федора Месингера, координатора пројекта, и захвалио се на реализацији пројекта, чијим се реултатима даје значајан прилог деловању Огранка. Проф. др Славиша Трајковић изразио је захвалност академику Месингеру на подршци  и представио чланове истраживачког тима, који су потом, свако из свог научног домена, представили резултате рада на пројекту.

Проф. др Драган Милићевић је говорио о растућим проблемима отицања атмосферских вода у условима убрзане урбанизације, о променама у приступу управљању овим водама и о предностима интегралног приступа, те о резултатима истраживања појединих урбаних сливова у форми студија на симулационим моделима за Кучево, Пирот и Специјалну болницу за психијатријске болести Горња Топоница. Посебно се осврнуо на новоизграђени полигон за хидротехнику у склопу Грађевинско-архитектонског факултета Универзитета у Нишу, који је јединствени објекат те врсте у региону и који омогућава бројна истраживања у области хидротехнике.

Проф. др Борислава Благојевић представила је резултате истраживања  прелиминарнe проценe погодности NbS (решења заснованих на природи) елемената за примену у осам градских насеља у Региону јужне и источне Србије. Процена је заснована на јавно доступним подацима и извршена је према постојећим препорукама из области просторног планирања и управљања отицајем. Анализе су спроведене помоћу ГИС алата (ГИС – Географски информациони систем), који су укључивали просторне анализе различитих карактеристика терена и омогућили увид у критеријуме односно ограничења од кључног значаја за постављање различитих техничких елемената, као што су биоретенција, кишница и пропусни коловоз. Налази истраживања указују на то да би креирање тематских карата са оценама погодности подручја за појединачне елементе NbS могло представљати добру полазну тачку за даља истраживања, планирање и пројектовање.

Проф. др Милена Динић-Бранковић је представила трогодишњи пројект Reclaiming Public Open Space in Residential Areas: Shifting Planning Paradigms and Design Perspectives for a Resilient Urban Future (RePOS) који је одобрен за финансирање у оквиру Програма ПРИЗМА Фонда за науку Републике Србије.

Докторанди Младен Милановић и Магдалена Славковић дали су презентације својих докторских дисертација (које се раде у оквиру пројекта, и чија је израда у завршној фази) о проблемима процене евапотранспирације у урбаним условима, односно проблемимa интегрисаних приступа процесима урбане регенерације.

На крају представљања, академик Месингер, координатор пројекта, изразио је задовољство досадашњим резултатима рада на пројекту, а отворио и питање могуће повезаности са проблемом све интензивнијег загревања градова. У пуној Мултимедијалној сали Универзитета у Нишу могле су се чути и друге похвале тиму пројекта за остварене истраживачке резултате, а руководилац пројекта, проф. др Славиша Трајковић, најавио је прибављање нове опреме која ће омогућити даља истраживања.

© 2024 | Српска академија наука и уметности, Огранак САНУ у Нишу |